جاوا اسکریپت در مرورگر شما غیرفعال است یا پشتیبانی نمی شود.مراحل نازک کاری ساختمان چیست؟

  • تاریخ نشر : اسفند ۱۲, ۱۳۹۹
  • نویسنده : شرکت نوین آرتا
  • تعداد بازدید :


نازک کاری ساختمان

مراحل نازک کاری ساختمان چیست؟ این سوال که مراحل نازک کاری ساختمان چیست؟ در ذهن هرکسی که از کنار یک ساختمان در حال ساخت رد می شود به وجود می آید. هر سازه یا ساختمان در حال ساخت که ساخته می شود پس از اتمام سه مرحله ی سفت کاری، تاسیسات و نازک کاری قابل استفاده می شود. مرحله سفت کاری شامل پی ریزی، اسکلت بندی و آجر چینی ساختمان است و مرحله ی تاسیسات شامل لوله کشی، برق کشی، گاز کشی، سیستم سرمایش و گرمایش است.

مرحله نازک کاری آغاز زیباسازی و پوشاندن مصالح و محصولات ساختمانی ضمخت استفاده شده در کار است. سیم کشی ها، آجرها، ستونهای سیمانی و… با این که اجزاء مهمی در ساختمان هستند ولی چهره ی نازیبایی دارند که باید با تکنیکهایی پوشانده و زیبا شوند. نازک کاری ساختمان مراحل زیادی دارد که اگر بادقت و توسط استادکار انجام شود چهره داخلی ساختمان را زیبا و متفاوت جلوه می دهد.

ایزوگام کف یا قیرگونی کف ساختمان

برای جلوگیری از نفوذ رطوبت و سرمای لایه ی پائینی ساختمان به طبقه اول، لایه ای از قیر بر این سطح ریخته می شود. اگر در منطقه ای که ساختمان احداث شده رطوبت زیادی در خاک اطراف وجود دارد، باید سه لایه قیرگونی استفاده کرد و در مناطق معمولی همان یک لایه قیرگونی کفایت می کند. البته باید توجه داشت منفذی برای ورود رطوبت از کف به داخل طبقه اول نادیده نماند. چون در آینده باعث خسارت های زیادی می شود و بازسازی آن بسیار هزینه بر خواهد بود.

شمشه گیری، اجرای گچ و خاک، سفیدکاری و کشته کشی

برای پوشاندن و مسطح کردن دیوارها و اجرای مراحل بعدی نیاز به شمشه گیری است. اگر اعوجاج، بادکردگی بر روی دیوار به وجود بیاید و همان ابتدا اصلاح نشود در رنگ کاری دیوارها هم این مشکل به وضوح خودش را نمایش می دهد. بعد از اجرای شمشه گیری ملاتی یکدست از آب، گچ و خاک رس تهیه می شود و در ظرفی به اسم استانبولی ریخته و در بین شمشه ها را پر می کنند.

بعد از خشک شدن کار برای مرحله سفیدکاری، پودرگچ سفید را در استانبولی با آب مخلوط کرده و سپس بر روی سطح گچ و خاک دیوار با ابزار ماله پهن می کنند و چون نمی توان با این کارسطحی صاف برای رنگ آمیزی دیوار به دست آورد قبل از خشک شدن گچ از روش کشته کشی استفاده می کنند تا سطحی یکدست به وجود آید. در آخر نیز بعد از خشک شدن کامل دیوار نوبت به رنگ آمیزی یا نصب کاغذ دیواری می شود.

 

اجرای مرحله قرنیز و نصب موزائیک و سنگ در کف ساختمان

به دلیل ضعیف بودن و آسیب پذیر بودن گچ روی دیوار، بعد از پایان مرحله ی کشته کشی در پائین تمامی دیوارها قرنیز نصب می کنند تا رطوبت احتمالی از شستشوی کف ساختمان به گچ دیوار آسیب نرساند. چون گچ در مجاورت رطوبت و آب به سرعت خراب و فاسد می شود. جنس این سنگها عمدتا تراورتن یا مرمر است. البته امروزه از قرنیزهایی با جنس یو پی وی سی استفاده می شود. بعد از اجرای تاسیسات کف رو مثل لوله های سیستم گرمایشی، برای یک دست کردن کف ساختمان از موزائیک یا سرامیک برای یکدست کردن و زیبا کردن کف ساختمان استفاده می کنند. اگر بخواهیم از پارکت یا موکت برای کف استفاده کنیم بهتر است زیرسازی آن با موزائیک انجام شود تا کمتر هزینه در بر داشته باشد.

مراحل نازک کاری ساختمان

مرحله ی نازک کاری سرویس بهداشتی و آشپزخانه

به این سوال که مراحل نازک کاری ساختمان چیست؟ در مطالب بالا توضیح داده شد اما باید توجه داشت به دلیل موقعیت فضاهایی مثل آشپزخانه و سرویس بهداشتی مراحل نازک کاری آنها متفاوت است. اولین مرحله قیرگونی کف و دیوارهاست که از نفوذ رطوبت به سایر قسمت ها و واحدهای مجاور جلوگیری کند. بهتر است اول قیرگونی دیوارها انجام شود و سپس از دو لایه گونی و سه لایه قیر برای کف به صورت یک درمیان استفاده شود. استادکار باید مراقب باشد راه های خروجی فاضلاب با قیر مسدود نشود.

برای محکم کاری مرحله ی انجام شده; کف محل را مثل حوضچه پر از آب کرده تا از عایق بندی آن مطمئن شوند. مرحله ی بعدی کاشی کاری دیوارها است; در این مرحله یک ردیف یک ردیف کاشی ها را با لایه ای از گچ; بر روی دیوار تراز کرده و سپس با دوغاب سیمانی پشت کاشی ها را به آرامی پر می کنند.

در آخر نیز کف را با سرامیک پوشانیده و چند روز منتظر می مانند; تا سیمان زیرین خشک و محکم شود. در آخر کار برای زیبا سازی و محکم کاری; بین کاشی ها و سرامیک ها بندکشی انجام می دهند. نصب سرویس بهداشتی; توالت فرنگی، روشویی و … بعد از خشک شدن و محکم شدن بندکشی ها انجام می شود.

تفاوت مراحل سفت کاری و مراحل نازک کاری ساختمان

مراحل سفت کاری ساختمان; شامل گود برداری، پی ریزی، آرماتوربندی، قالب بندی، بتن ریزی، اجرای اسکلت، اجرای سقف; دیوارچینی و… می باشد و مراحل نازک کاری ساختمان; که بعد از مرحله ی تاسیسات انجام می شود شامل; قیر و گونی، شمشه گیری، اجرای ملات گچ و خاک، سفیدکاری، کشته کشی، رنگ آمیزی; اجرای موزائیک یا سنگ در کف، اجرای قرنیز، نصب سقف کاذب; نازک کاری ویژه آشپزخانه و سرویس بهداشتی است. این که در مرحله نازک کاری; چه سبک یا چه محصولات ساختمانی استفاده شود بستگی به سلیقه; شرایط محیطی و آب و هوایی منطقه و میزان هزینه ی درنظر گرفته شده از طرف سازنده ی کار است.

این نکته را نباید فراموش کرد; که هرچه از مصالح با کیفیت در مرحله نازک کاری استفاده شود، عمر و ماندگاری آنها در طول عمر استفاده از ساختمان; بیشتر است. در آینده ی نزدیک; نیازی به تعمیر و تعویض این مصالح به وجود نمی آید. سبک و مصالح ساختمانی زیادی برای انجام مراحل نازک کاری و سفت کاری در بین اساتید و پیمانکاران وجود دارد که با تغییر میزان بودجه; این سبک ها قابل تغییر است.

جمع‌بندی

در این مقاله شما را با مراحل نازک‌کاری ساختمان; آشنا کردیم. اگر شما از صنعتگران و یا تولیدکنندگان مصالح ساختمانی هستید می‌توانید; برای معرفی شرکت و محصولات خود از بانک‌های اطلاعات ساختمان‌های در حال ساخت شرکت نوین آرتا برای بهبود فروش و افزایش درآمد شرکت خود استفاده کنید.


خدمات شرکت نوین آرتا

نوین آرتا منبعی از بهترین و کاربردی ترین خدمات ساختمانی با هدف بهبود فروش در صنعت ساختمان ایران.

آموزش بازاریابی و فروش

آموزش بازاریابی و فروش

این دوره متناسب با مدیران و فعالان حوزه صنعت ساختمان تدوین شده و هدف آن توانمند سازی کارشناسان با بکارگیری دانش روز دنیا و بهبود کیفیت و خدمات و محصولات،افزایش فروش است.

بیشتر بدانید
ارسال کاتالوگ محصول مشتری

ارسال کاتالوگ محصول مشتری

حدود نیمی از مهندسین و مصرف کنندگان مصالح ساختمانی از طریق برسی کاتالوگ خرید خود را انجام میی دهند،کاتالوگ چاپی احتمالا بزرگ ترین فاکتور در ایجاد مشتری برای خرید است.

بیشتر بدانید
پنل مدیریت ارسال پیامک

پنل مدیریت ارسال پیامک

اگر شما کسب و کاری دارید که در حوزه محصولات ساختمانی فعالیت می کنید، به راحتی می توانید پیامک هایی را طراحی کرده و برای مشتریان خود به صورت گروهی و یا اختصاصی(با نام مشتری) ارسال کنید.

بیشتر بدانید
نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان

نمایشگاه مجازی صنعت ساختمان با هدف افزایش سطح دانش مخاطبان و آشنایی با مباحث روز دنیا همراه با آموزش ها و چالش های پیش رو در کسب و کار ،برگزار گردد.

بیشتر بدانید
مشتری پروژ های در حال ساخت 1
مشتری پروژ های در حال ساخت 2
مشتری پروژ های در حال ساخت 3
مشتری پروژ های در حال ساخت 4
مشتری پروژ های در حال ساخت 5
مشتری پروژ های در حال ساخت 6


مطالب آموزشی مرتبط به ساختمان

بهترین و جامع ترین مقالات آموزشی مرتبط با صنعت ساختمان ایران به روز شده با جدید ترین های ساختمان سازی